Pri objednávke nad 90,-€ doprava ZDARMA!

Kedy zaobstarať detičkám prvé topánočky?

 

Kedy zaobstarať detičkám prvé topánočky? Veľa z Vás či už maminiek alebo tatinkov si kladú otázku, kedy kúpiť dieťatku prvé topánočky. Treba už keď dieťatko sa postaví na nôžky, alebo až keď začne chodiť?

Keď sa dieťatko začne iba stavať na nôžky, topánočky mu netreba. Potrebuje získať stabilitu, vedieť sa správne postaviť, mať istotu v stoji, neskôr v chodzi a to vie jedine naboso. V prípade ak máte studené podlahy, úplne postačujú zateplené protišmykové ponožtičky. Niekedy trvá pár mesiacov od momentu prvého postavenia, prvých krôčkov až k samotnému chodeniu.

Neskôr keď už pekne dieťaťko chodí a predsa máte pocit, že mu je od nožičiek chladno, postačujú capačky.

Na trhu je veľmi veľa capačiek a ako vybrať tie správne? Ako prvé je potrebné zmerať dieťaťku nôžku. Odporúčam aby ste merali dvaja, detičky sa mrvia, nechcú spolupracovať, sú zvedavé a tak formou hry napríklad obreslením na papier. Tak zistíte dĺžku a šírku nôžky. Podľa toho už viete či vybrať capačky na širiu nôžku alebo užšiu, vyšší priehlavok, alebo normálny ( lajicky baculatá nôžka z hora) K Vami nameranej velkosti treba prirátať nadmerok.

Čo je to nadmerok? Pri chodzi sa nôžka dieťaťka posunie o 0,6mm a na rast nôžky sa odporúča dalších 0,6mm, takže Vám treba maximálne 1,2cm k Vami nameranej dĺžke nôžky. Pri detičkách, ktoré iba začínajú chodiť odporúčame max ,8-1cm, aby nemalo capačky veľmi veľké a nezakopávalo, poprípade nevbočovalo nožky z dôvodu toho, že sú mu veľké. Nie je potrebný nadmerok iba do dĺžky, ale aj šírky a to záleží od typu topánočiek. Do sandáliek postačuje 1mm max 2mm do šírky. Keď sa dieťatko postaví na nôžky, nôžka sa roztiahne a obuv by už zatláčala nôžku a pri zimných topánočkách 0,4-0,5mm. No samozrejme, treba sa riadiť svojim dieťatkom a ako celkovo sedí topánočka.

 

 

 

 

 

 

V prípade ak už dieťaťko krásne chodí a chcete aby cupitalo aj vonku, je vhodné sa popozerať po Prvých topánočkách. Ak nemá dieťaťko žiadne zdravotné problémy, nie je dôvod siahnuť po zdravotníckych topánočkách ani po tvrdých nike, adidas..., ktoré sú síce dizajnovo krásne, no tvrdé, neohybné a so zúženou špičkou. Dieťatku tak neprirodzene tlacia prstíky k sebe a nemá možnosť posilňovať svaly lebo v tvrdej topánočke iba zdvíha nôžky, no svaly na nôžke nepracujú.

Topánočka by mala byť ľahká, dostatočne široká, ohybná, so žiadnym opätkom a nezúžená špička. Mala by krásne sedieť na tvar nôžky dieťatka.

V prípade ak by ste potrebovali poradiť, šup napíšte mi správu či už na instagram pejko-barefoot, facebook alebo na mail pejko-barefoot@gmail.com.